Η Παγκόσμια Ημέρα Ατόμων με Αναπηρία στο σχολείο μας

11 Δεκεμβρίου 2023

Η 3η Δεκεμβρίου έχει καθιερωθεί από τον ΟΗΕ ως η Παγκόσμια Ημέρα ατόμων με αναπηρία (ΑΜΕΑ).

Με αυτή την αφορμή η εβδομάδα 4-8 Δεκεμβρίου ήταν αφιερωμένη σε αυτή την μέρα.

Οι μαθητές του σχολείου μας υπό την καθοδήγηση της ΚΦΑ κα Αναγνωστοπούλου Σοφίας, μέσω βιωματικών δράσεων που επιτρέπουν την άμεση επαφή και κατανόηση των προκλήσεων που αντιμετωπίζουν αυτά τα άτομα, αλλά και τον σεβασμό και την αποδοχή προς τις διαφορετικότητες, καθώς στοχευμένα όλα τα παιδιά, ήρθαν σε επαφή με διάφορες αναπηρίες που μπορεί να συναντήσουν γύρω τους αργότερα.

Με βίντεο αλλά και μέσα από τη συμμετοχή τους σε δράσεις με κινητικές προκλήσεις, οι μαθητές αποκτούν συναίσθηση για τη σημασία της συμπαράστασης και της συνειδητοποίησης των αναγκών των άλλων.

Αυτές οι εμπειρίες ενισχύουν την ευαισθησία των μικρών μαθητών μας και την προθυμία τους να συμβάλουν στη δημιουργία μιας κοινωνίας που να προάγει την ΙΣΟΤΗΤΑ και την ΑΛΛΗΛΕΓΓΥΗ… Να μπορούν ως αυριανοί πολίτες να υπερπηδούν τα εμπόδια που υπάρχουν στην κοινωνία και να ζητούν να υπάρχει προσβασιμότητα παντού για όλους!!!

Ίσως σας αρέσουν ακόμη…