Ασφάλεια στον Κυβερνοχώρο – Σύγχρονες Τάσεις και Προκλήσεις

20 Απριλίου 2024

Η Διεύθυνση Πρωτοβάθμιας Εκπαίδευσης Κυκλάδων διά της Υπεύθυνης Σχολικών Δραστηριοτήτων σε συνεργασία με το 4ο Πειραματικό Δ.Σ. Ερμούπολης, στο πλαίσιο της υποστήριξης της σχολικής κοινότητας, διοργάνωσε υβριδικό (διά ζώσης και διαδικτυακό) σεμινάριο με θέμα την αποτελεσματική και ασφαλή διαχείριση του διαδικτύου και των μέσων κοινωνικής δικτύωσης από γονείς, κηδεμόνες και εκπαιδευτικούς καθώς και τα βήματα που χρειάζονται για τη διαχείριση των γρήγορων και απαιτητικών ψηφιακών αλλαγών. Το σεμινάριο είχε τίτλο:

«Ασφάλεια στον Κυβερνοχώρο – Σύγχρονες Τάσεις και Προκλήσεις»

Εισηγητής της ημερίδας ήταν ο Δρ. Γεώργιος Νάκος, Ψυχολόγος, Διεύθυνση Δίωξης Ηλεκτρονικού Εγκλήματος Ελληνικής Αστυνομίας.

Θεματολογία:

1. πρόληψη και αντιμετώπιση των κινδύνων που σχετίζονται με τις νέες τεχνολογίες
  2. παγίδες που ελλοχεύουν στις ιστοσελίδες κοινωνικής δικτύωσης
  3. διαδικτυακός σεξουαλικός εξαναγκασμός και εκβιασμός (sextortion)
  4. το φαινόμενο του διαδικτυακού εκφοβισμού (cyberbullying)
  5. διαδικτυακά παιχνίδια και εθισμός
  6. διαδικτυακές απάτες και τρόποι προστασίας

Η Ημερίδα ήταν ανοιχτή σε όλους/ες: Γονείς-Μαθητές/τριες-Εκπαιδευτικούς-Ενεργούς Πολίτες και θα μεταδόθηκε μέσω live streaming

Ίσως σας αρέσουν ακόμη…