Εβδομάδα του βιβλίου!

9 Απριλίου 2024

Με αφορμή την παγκόσμια ημέρα παιδικού βιβλίου στις 2 Απρίλη, οι μαθητές και μαθήτριες του Α2, με τη δασκάλα τους, Έλσα Ξενιτίδου, διάβασαν καθημερινά, επί μία εβδομάδα, παιδικά βιβλία σε διάφορα μέρη του σχολείου.

Την τελευταία μέρα οργάνωσαν ένα υπαίθριο αναγνωστήριο! Η εκπαιδευτικός επέλεξε από τη βιβλιοθήκη του σχολείου διάφορα παιδικά βιβλία, οι μαθητές και οι μαθήτριες επέλεγαν τα βιβλία που τους άρεσαν από το τρόλεϊ και απολάμβαναν την ανάγνωση πάνω στα χαλάκια τους!

Το μήνυμα της ΙΒΒΥ (Διεθνές Συμβούλιο Βιβλίων για τη Νεότητα) για την Παγκόσμια Ημέρα Παιδικού Βιβλίου: «Διασχίστε τις θάλασσες με τα φτερά της φαντασίας! Οι ιστορίες ταξιδεύουν πάνω στα σύννεφα, λαχταρώντας να ακούσουν το χαρούμενο χτύπημα της καρδιάς σας».

Γράφει η Έλσα Ξενιτίδου

Εβδομάδα βιβλίου